Andulčin záhon

Začalo to myšlenkou zkrášlit prostor před domem, na který je výhled z naší kuchyně. Založili jsme zde záhon kombinovaný z trvalek, jednoletých bylin i zeleniny. Zároveň jsou zde i tři mladé keře. Záhon dostal název "Andulčin", protože jsme jej připravili v době, kdy se kamarádce narodila Andulka.

Zakládání záhonu

Máme zkušenost se zakládáním trvalkových záhonů krytých mulčem. Většinou jsme používali karton a slámu.
Letos na jiných místech zkoušíme i štěpku a štěrk z lokálních zdrojů. Štěrk z místního lomu má docela zajímavou namodralou barvu. Andulčin záhon jsme ale nechali holý a udržovat jej chceme okopávkou. Jedná se o prostor blízko domu, kterému se můžeme a chceme věnovat poměrně intenzivně. Včas provedená okopávka je velice jednoduchá záležitost, kterou na těch několika málo metrech zvládneme za pár minut. Povrch bez mulče navíc umožňuje lepší kontrolu slimáků, kterých zde bylo minulý rok mnoho.

Nutností u tohoto záhonu bylo dobře vyčistit půdu od všeho nechtěného, co zde dříve rostlo. Samozřejmě nepoužíváme žádné chemické přípravky. Vše se zvládlo rycími vidlemi a hráběmi. Vyskytoval se zde i pýr, u něhož si nedělám naději, že by jednou pro vždy zmizel. Věřím, že dokud jsou rostliny málo rozrostlé, dokážu jej včas vytahovat. A potom... čas ukáže:)

Odhad vývoje výsadby v čase

Představujeme si to tak, že trvalkám pár let potrvá, než dostatečně vykryjí osázenou plochu. Sázeli jsme asi tak 9 trvalek na metr. V prvním roce tedy chceme výsadbu zahustit měsíčkem, lebedou a lichořeřišnicí, které máme předpěstované ze skleníku. Svévolně zde také roste divizna, na kterou se těšíme. U těchto rostlin počítáme s určitým samovýsevem pro další rok, který by tak živelně doplňoval rozvíjející se trvalky. Jen mám při samovýsevu obavy z toho, jak budu okopávat, tak možná semena raději nasbíráme a zase předpěstujeme.

Také jsme na několika místech do hnídz po 3 vyseli bob zahradní. Je to rostlina, která nás fascinuje svými bíločernými květy a užitečnými velkými semeny. Nakonec jsme přidali i předpěstované saláty k česání a pár vodnic, na které nezbylo místo, což však nalákalo slimáky. Asi to pro tyto rosliny nebyla nejlepší volba. Uprostřed jsme ještě vyčlenili vyvýšený kruh opletený vrbovým proutím a naplněný kompostem, kde najdou místo na živiny náročnější zeleniny.

Uvidíme taky, jak se budou vyvíjet keře. Máme zde komuli davidovu, muchovník kanadský a z dřívější doby tavolník, který jsme celý ostříhali. Vše má svůj čas a za pár let se záhon jistě promění. Díky jednoletým rostlinám by měl být atraktivní pro lidi i hmyz již v prvním roce.