Barvíme s přírodou a bez chemie

Začalo to tak, že jsem své holčičce chtěla nabatikovat tričko. Neměla jsem ale dobrý pocit z běžně prodávaných chemických barev typu Duha - taková jemná pokožka by si zasloužila něco stejně tak jemného a čistě přírodního. A tak když jsem dávala stranou odkrojky zeleniny, které běžně používám na vývar, napadlo mě, že když taková cibule umí tak pěkné věci s vajíčkem, proč nezkusit to samé třeba s tričkem?


Co potřebujeme?
Bílé tričko
Gumičky (obyčejné malé)
Slupky od cibule (žluté i červené) - větší hrst, ale záleží na tom,
jak intenzivní hněď chcete mít :)
5 lžic soli
Větší hrnec

A jak na to?
Když natočíme ježka z klece tak, aby nejdelší jeho osten...
Ale ne, ještě jinak.
Když namočíme tričko do hrnce tak, aby žádný jeho cíp nevyčníval nad hladinu vody. To tričko jsme ale nejdřív zavázali gumičkami dle libosti (podle toho, jaký vzorek očekáváte, že se vám objeví). A do hrnce jsme nalili vodu asi do 3/4, nasypali sůl, přivedli vodu k varu a poté ztlumili oheň.

Někde jsem četla o takové fintě, že když dáte do barvicí lázně tričko suché, nasaje více barvy než mokré, dala jsem ho tam tedy za sucha.
Jinak, k té soli: 5 lžic je jen můj odhad, podle toho, co se píše právě na těch Duhách.
Tohle je ale přírodní barvivo, tak kdo ví...
Povaříme na velmi mírno asi 30 minut.
Necháme vychladnout v hrnci s vodou (velmi důležitý bod, kdybyste tričko vyndali
ještě za tepla, efekt by byl slabší).
Vymácháme pod tekoucí vlažnou či studenou vodou, dokud není průzračná.
Je možné ještě barvivo nechat zafixovat v octové vodě. To jsem já nedělala, ale dělává se to prý, tak to můžete zkusit, ráda se dozvím vaše zkušenosti.
Necháme uschnout na rovném povrchu. Jak to vypadá, když se tričko nechá schnout běžně na sušáku, můžete zhlédnout u mě - ta čára se opravdu už nedá odstranit :)
A protože jsem to tak zvrtala s tím schnutím, vzala jsem do ruky ještě konturu na textil a pokusila se svou chybu zamaskovat. A zažehlila.

 Dobrá zpráva na závěr :)
S napětím jsem tričko zkusila vyprat - v ruce a mýdlovém slizu. Voda mírně zhnědla, ale cibulová barva na tričku stále drží :)
Děkuji cibulko, už se těším, až naše malá tuto slupku oblečení jednou oblékne :)
A příště zkusím třeba červenou řepu. :)