Chlebová Lhota

Urbánková Dagmar
nakladatelství: Baobab

"...Do Chlebové Lhoty nevedou cesty. Lidi sem přináší vítr, voda nebo vykynou přímo tady...."

Kamarádka Míša dobře ví, jak mi udělat radost... třeba pěknou knížkou! Děkuji moc!

"Jéé, a my si taky přece můžeme udělat dům z chleba!" ozvala se jedna dívka, když jsem dětem ve škole ukazovala tuto knížku... To mě potěšilo, protože když jsme si Chlebovou Lhotu prohlíželi s Peťou ve vlaku, také nás napadlo, že by to bylo pěkné si vytvořit takovou chlebovou vesnici. A tak bylo možná splněno jedno z poslání této knihy - vyvolat v dětech touhu tvořit - ať už tradičními či netradičními technikami. Nechat je objevit, že "pěkný obrázek" lze udělat nejen pastelkami či štětcem na papír. Přece všude (třeba i ve spíži) na nás čeká materiál, co na nás volá: "Vem si mě a vytvoř něco neobvyklého a krásného!" A dodat lidem odvahu svobodně tvořit a nebát se vykročit ze zajetých kolejí, to je přeci velký a důležitý úkol.

Knížka je plná chlebových scenérií. Fotografie se střídají s kresbou, což dodává knize na napětí a činí ji ještě zajímavější. Jak nesrovnatelná je pečlivost a důraz na detail v díle Dagmar Urbánkové s povrchními počítačovými kýči, kde hlavní myšlenkou ilustrátora je Ctrl C + Ctrl V!

Zajímavé je pozorovat i charaktery a vztahy jednotlivých postav. Děti zde mohou zjistit, že bez toho, abychom si navzájem pomáhali, to moc nejde. A proč neudělat radost druhému dobrým jídlem či opravenou postelí jen tak, bez ptaní? Totiž, člověku bez člověka, ať už jste připlavali po vodě, přiletěli či vykynuli, je smutno a prázdno. Tak spojme své bochníky a uvidíme, kam nás to společně zanese!