Soužití se slimáky

Cítit pochopení ke slimákům na vlastní zahradě, to je docela výzva. Postupně zjišťuji, kde se vyskytují, co jim chutná, kdy vylézají... Na zahradě máme pár záhonů zeleniny a některé trvalky slimákům také mimořádně chutnají. Nezbývá než vynaložit přiměřené úsilí tak, aby se udržela rovnováha. K tomu je potřeba zahradu pozorovat a třeba i hodně upravit naše představy o zahradě a činnostech na ní.

Mají vaši slimáci smysl pro humor?

Udělejte si jednoduchý test. Vyhlédněte si typického slimáka na vašem záhoně a řekněte mu, že jej hodíte do hnojivé jíchy. U patřičné nádoby z jíchou mu sdělte, že to byl jen žert a že ho vezmete na prima místo někam do křoví nebo na váš kompost. Bedlivě pozorujte změny v jeho obličeji. Pokud si výsledkem nejste jisti, musíte počkat na jeho činy, které budou následovat. Pozorujte slimáka po zbytek dne. Pokud se vrací do vašich záhonů, nejspíše mu váš vtip nepřipadal vtipný a možná máte dokonce co dočinění se mstivým slimákem.

Mulčování

Doménou slimáků je vlhké teplé prostředí. V tlejícím mulči jim nic nechybí. Znamená to tedy, že všechen organický materiál v zahradě musí okamžitě na kompost? Myslím, že za parného léta a na zimu má mulč v zahradě opodstatněnou roli. Ve vhodnou chvíli by se ale měl mulč převrátit, případně po čase zkopmostovat.

Možná opatření vedoucí snad k poměrně mírovému soužití se slimáky

  • Zajímavým způsobem působí na našich záhonech hromádky zrní pro ptáky. Zbytky zrní nám zbyly po zimě. Zjistili jsme, že zrní láká nejen ptáky, ale i slimáky samotné. Při ranní obchůzce zahradou s kyblíkem tedy nevynechám kontrolu těchto hromádek. Možná jim tam voní slunečnicová semínka. Slunečnice oni rádi.
  • sbírat slimáky ručně z omezeného počtu míst, kde opravdu nemají co dělat. Záhony, kde jsou rostliny houfně napadány slimáky bude lepší udržovat bez mulče okopávkou. Na jaře se slimáci vyskytují poblíž míst, kde se vylíhli a je šance najít pohromadě mnoho mladých jedinců.
  • možná je individuální ochrana pro nás cenných a pro slimáky chutných mladých rostlin např. pomocí upravené PET lahve
  • možné je připravovat hromádky čerstvého organického materiálu, který slimákům chutná. Podmínkou ale je, že budete takové hromádky obměňovat a staré odnášet se slimáky na kompost. Helena Vlašínová píše o sběru slimáků zpod prken položených mezi záhony.
  • koncem léta obracet za slunečného počasí v poledne mulč
  • na jaře starý mulč, ve kterém najdete líhnoucí se slimáky, odvést na kompost

Slimáci na kompostu

Jistě nechceme mít slimáky v hotovém kompostu, určeném pro použití v záhonech. Je myslím dobré mít pro kompost větší plochu, po které se přehazováním materiál přesouvá z jednoho konce na druhý. Slimáky házím samozřejmě na začátek tohoto cyklu, kde můžou pomoci s rozkladem materiálu. Na opačném konci by měl být v ideálním případě již zkopmostovaný čistý humus, který už slimáky neláká.

Co slimákům u nás chutná

Zelenina - vodnice nejvíce, saláty
Jednoleté byliny a květiny - afrikány, slunečnice
Vytrvalé byliny -  chryzantémy, astry, chrpy horské

Odkazy